5 tipů, jak přežít studium z domova
13. 6. 2018Ne každý chce nebo může žít na koleji. Někdo na to nemá peníze a jiný zas netouží po pětileté nonstop kocovině. Pro mnoho studentů je proto dojíždění za studiem novou realitou studentského života.
Peníze ale nejsou jediným důvodem. Někteří vysokoškoláci se například musí starat o nemocné rodinné příslušníky nebo mladší sourozence. A pak tu jsou ještě ti, kteří se prostě nechtějí přestěhovat.
Tady jsou jejich tipy, které vás zachrání před pleškou (protože jinak byste si vytrhali vlasy):
1. Otevřené mírové rozhovory s rodinou
Dokud stále žijete pod střechou svých rodičů, pravděpodobně bude třeba si sem tam sednout a (mírově) vyjednávat. Doma prostě musíte mít na učení klid a fungující vztahy jsou jeho základem.
"Spousta stresu přišla z toho, že jsem vnímána jako líná nebo nečinná, protože jsem místo práce studovala," říká studentka filmové a televizní produkce Liam O'Tooleová.
"Je to docela těžké, když nikdo v rodině nebyl na univerzitě, takže neví, jak to funguje,“ dodává.
Jestliže máte studentský úvěr, není od věci uvolnit případné napětí tím, že přispějete do rodinné kasy. Na nájem. Na jídlo. A tak. Takže šup šup na nějakou tu brigádku.
„Jde o nastavení hranic. Chce to učit se žít s rodiči více jako se spolubydlícími,“ věří student filmu a televizní produkce James Willis.
2. Efektivní využívání času na cestách
No jo, je to na pěst. Co? Přece jet na přednášku hodinu nebo i déle, zatímco vašemu spolužákovi (bydlícímu na koleji) stačí vyvalit se z postele. Život holt není fér.
Ale! Má to i své výhody.
Zatímco váš spolužák dospává kocovinu, vy máte nějaký ten čas navíc.
„Jestli to znamená udělat nějakou práci, číst si knihu nebo poslouchat hudbu - prostě toho času využijte," říká studentka práv Heather Lawsová.
Taky doporučuje pořídit si výhodnou dopravní kartičku se slevou.
3. Vycházejte z domu
Když studujete z domova, snadno se z vás stane vlk samotář – mírně řečeno. Ale klidně si místo toho dosaďte asociál.
Své o tom ví Liam O'Tooleová.
„Mnoho z mých projektů zahrnovalo interakci s lidmi, kterou jsem neuměla. Bylo těžší být společenská,“ přiznává.
Odmítnout bujarou zábavu s přáteli kvůli studiu někdy bývá výzva. Dejte si ale pozor, aby to jednou nebylo naopak.
„Plánujte si akce, i kdyby to mělo být jenom jednou do měsíce – aspoň se budete mít na co těšit,“ radí.
4. Vytvoření pracovního prostoru
Najděte si nebo vytvořte svou oázu klidu, kde můžete nerušeně studovat.
„Pro zdravý život a studium musíte mít fungující rutinu. Měli byste najít svůj prostor a čas na práci a vyvážit to tím, že s ní budete trávit čas,“ radí Lawsová.
5. Vychutnávejte si výhody
Studentský život na kolejích se jeví být plný výhod. Žádné dojíždění, spousta nových známostí, svobody a... alkoholu. Své výhody má ale i studium z domova.
„Cítila jsem se bezpečněji díky tomu, že jsem doma zůstala déle,“ svěřuje se Claire Johnsonová, která studovala historii z domova.
"Ne všichni jsou připraveni odejít z domu v osmnácti. A když přijde těžký den, nic není jako objetí od milovaného člověka," říká.
Přečtěte si taky o tom, jak zvládnout studium při zaměstnání.
A nebo se nechte překvapit tím, po čem studenti nejvíce touží. Máte to stejně?
Zdroj: The Guardian