Svět IT není jen pro muže. První programátorka i objevitelka Wi-Fi byly ženy
25. 8. 2017Holky se do IT neženou, čísla to dokazují
Práce v IT bývá dodnes spíš spojována s muži. Potvrzují to data Českého statistického úřadu. Podíl žen zaměstnaných v IT oborech byl v roce 2016 pouze 7 %.
Ani v porovnání s Evropou na tom Česká republika s uplatněním žen v IT není dobře. Podle Eurostatu je podíl českých studentek IT mezi evropskými státy na pátém místě a podíl žen přímo pracujících v IT až na předposledním.
Předposlední místo v podílu žen pracujících v IT v porovnání s Evropou není nejlepší vizitka pro počítačový svět Česka. Zdroj obrázku: http://www.personalista.com/pracovni-prostedi/podil-zen-v-it-neni-v-cesku-nikterak-slavny-je-to-ale-problem.html
Vzhledem k rozvoji moderních technologií a narovnávání rozdílů mezi pohlavími by se mohlo zdát, že podíl žen v IT bude spíše stoupat. Opak je pravdou. Počet žen pracujících v IT se v České republice od roku 1995 o polovinu snížil.
Přitom ženy a informační technologie, to není žádné vědeckofantastické zjevení. Některé zásadní historické objevy, které posunuly hranice možností IT technologií, pochází právě od žen.
Dcera slavného bouřliváka viktoriánské doby i hollywoodská hvězda přinesly světu IT zásadní objevy
Baronka Ada Lovelace se narodila v roce 1815, jako jediné legitimní dítě básníka George Gordona Byrona. Bouřlivák Byron ji opustil už měsíc po jejím narození. Ada žila sama se svojí matkou v Anglii, která ji podporovala při studiu matematiky. Ve viktoriánské době šlo o nevídaný úkaz.
Navrhla způsob, jak naprogramovat Babbagelův mechanický počítač pomocí děrných štítků. Zavedla pojmy jako podmíněný a nepodmíněný skok, cyklus a podprogram. Svými objevy dala základ programování tak, jak je známe dnes.
Hraběnka z Lovelace objevila základy programování, Zdroj obrázku: https://alchetron.com/Ada-Lovelace-1138470-W
Hedy Lamarr, hollywoodská herečka, se proslavila jako první nahá dívka na filmovém plátně v legendárním filmu Extáze.
Jedna z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna však také vynalézala. Během druhé světové války se svým přítelem, skladatelem Georgem Antheilem, vynalezli technologii „přeskakující frekvence“, která znemožňovala německým ponorkám detekovat radiový signál a raketové trajektorie.
Její objev se stal základním stavebním kamenem pro Bluetooth, GPS a Wi-Fi technologie, které využíváme dnes.
Známá scéna z filmu Extáze. Hedy Lamarr objevitelka Wi-Fi. Zdroj obrázku: https://cz.pinterest.com/dejather/hedy-lamarr/?lp=...
Nefunguje? A už jste to vypnula a zapnula?
Jedním z hlavních důvodů, proč se holky v IT dosud málo uplatily, jsou předsudky. Technické a IT obory ztělesňují racionalitu, čísla a matematiku, které jsou ve společnosti tradičně spojovány s mužstvím. Existuje předpoklad, že holky počítačům a jiným moderním technologiím prostě nemůžou porozumět.
Jak by ženská mohla rozumět počítačům? Černá krabička jako internet ze seriálu IT crowd. Zdroj: http://twoje-seriale.pl
Práce v IT je z jiného úhlu pohledu pro ženy naopak velmi perspektivní obor. Typicky ženské vlastnosti, jako smysl pro detail, tvořivost a schopnost adaptability se pro tuto práci dobře hodí. Velkou výhodou je v tomto oboru také schopnost sociálního vnímání a odhadu potřeb druhých.
Ukazuje se, že v některých oborech IT začínají být ženy žádané. Podle průzkumů trhu vytváří programátorky produkty, které jsou zákazníky akceptovány ve větší míře než ty, které vytvořili muži. V herním vývojářství se počet žen ve srovnání se stavem před deseti lety zdvojnásobil.