Školou to nekončí, šikana vás může potkat i v zaměstnání. Jen se jí říká mobbing
3. 11. 2017Někteří šéfové jsou na zabití
Lidé, kteří chodí do práce, mají obvykle nad sebou šéfa a kolem kolektiv spolupracovníků. Většinou je všechno v pořádku. Šéf nebo šéfová je hodný, trpělivý a spravedlivý. Spolupracovníci jsou v kamarádští a pomáhají si navzájem. Jindy to však může být úplně naopak. Nenávist, zlomyslnosti a obtěžování může nakonec vyústit v systematickou dlouhodobou šikanu.
Můžete mít různé šéfy, ovšem některé typy jsou fakt na zabití…
Jak může šéf také šikanovat? Podívejte se trailer k filmu, který k bossingu přistupuje s humorem. Ve skutečnosti to však může být mnohem vážnější.
Paní Jana popisuje atmosféru v minulém zaměstnání:
„Naše paní šéfová nestanovila žádná pravidla pro provoz, ani jednotlivé činnosti. Cokoliv jsem udělala jinak, než by dělala ona, bylo špatně. Vlastně ono to bylo špatně vždycky všechno – následoval řev.
Léčila se na vysoký krevní tlak, neustále větrala – celé osazenstvo zmrzlé.
Nesměla jsem od telefonu ani na WC, musela jsem žádat muže o zastoupení. Pánové se bavili vtipnými poznámkami o mých dnech a jestli mám křidélka.
Neexistoval žádný vyhrazený čas na oběd, každý zobal něco při práci. Já dostávala pravidelně vynadáno, že už zase jím – za den jsem do sebe dostala 1 jogurt a 2 rohlíky…
Když jsem onemocněla – byla jsem simulant. Když jsem s nachlazením šla do práce – bylo zase zle, roznáším choroby.
Pravidelně mě doháněla k pláči, a tím se bavila.”
Téměř čtvrtina Čechů zažila šikanu od šéfa nebo spolupracovníků
Mobbing je druh dlouhodobé systematické šikany na pracovišti. Samotný pojem mobbing má základ v angličtině (mob = hromadně napadnout, dotírat). Vychází z nauky o chování zvířat. U zvířat popisuje chování stáda, které brání své území a útočí jako celek na cizího vetřelce.
23 % zaměstnanců v České republice má zkušenost mobbingem v zaměstnání. Vyplývá to z výzkumu společnosti STEM/MARK z roku 2015.
Rozdíl mezi mobbingem a bossingem je především v tom, kdo šikanuje. Mobbingem označujeme jakékoli obtěžování a násilí různého druhu od kohokoli na pracovišti, tedy i od spolupracovníků. Projevuje se opakujícími se ústrky, kterými zaměstnanci dlouhodobě znepříjemňují život jednomu z kolegů. Izolují ho od kolektivu, slovně ho napadají, zastrašují a zesměšňují. Šíří o něm fámy a pomluvy, znepříjemňují mu, až znemožňují plnění pracovních úkolů. Někdy dojde i k sexuálnímu obtěžování.
Bossing je vlastně takovou podmnožinou mobbingu. Jde o plánovanou soustavnou šikanu podřízeného nadřízeným, tedy šikanu shora.
Srážka se stádem mívá následky
Důsledky psychické šikany v zaměstnání od spolupracovníků či vedoucího bývají závažné. Mohou být psychické (deprese, poruchy koncentrace, úzkosti, až po stavy s myšlenkami na sebevraždu) i psychosomatické (bolesti hlavy, zad, onemocnění zažívání).
Velký počet obětí poukazuje na důsledky mobbingu a bossingu i v soukromém životě. Rodinné zázemí i pevná přátelství jsou na tak velkou zátěž často krátká.
Abychom byli k našim šéfům spravedliví, existuje také pojem staffing. V tomto případě jde o šikanu zdola. Tedy situaci, kdy skupinka zaměstnanců systematicky útočí na vedoucího se záměrem znevažovat jeho schopnosti a autoritu. I když se takové situace stávají, nejsou tak časté.
Je vůbec šance s tím něco udělat?
Jestli šanci na zlepšení vidíte, zkuste to.
Jde-li o šikanu ze strany spolupracovníků můžete:
- pokusit se konflikt promyšleně a konstruktivně vyřešit, se všemi, koho se týká
- obrátit se na zaměstnavatele, ten má povinnost se vaší stížností zabývat
- požádat o pomoc kolegy, kteří se mobbingu vůči vám neúčastní, můžou mít ze své pozice vliv na urovnání konfliktu
V případě bossingu bude vaše obrana složitější. Můžete zkusit:
- schovávat si důkazy — e-maily, písemné dokumenty
- být v každé situaci asertivní
- zajistit si svědectví kolegy
- obrátit se ještě výše, na vyššího nadřízeného
Není-li už podle vás žádná šance na urovnání, je jediná cesta, a tou je výpověď.
I když definice mobbingu říká, že jde o systematický psychologický nátlak trvající déle než šest měsíců, jeho náznaky jsou určitě patrné i dříve.
Největší obranou proti jakékoli šikaně je včas na ni upozornit, a hlavně se nebát o ní mluvit. Nezavírejte před takovou situací oči a bojujte proti agresorům v zaměstnání.