Konkrétní generace: plat a kariéra jsou důležitější než štěstí
6. 4. 2017Výsledky uvedeného průzkumu zcela jasně ovlivnila nejistota – najít práci je pro absolventy na italském trhu práce velice těžké. Studenti jsou ve svých plánech méně optimističtí a zaměřují se na konkrétní cíle spíše než na sny. Více se také snaží hledat příležitosti pro osobní a profesní růst. Pouze 81 % studentů, kteří žijí v Itálii, věří, že najde práci do 5 let, což je o 10 % méně než o rok dříve a o 15 % méně než u studentů na zahraničních školách. 85 % studentů navíc věří, že v zahraničí jsou příležitosti pro pracovní uplatnění lepší než v Itálii. A italští studenti v zahraničí to potvrzují. Cristina Scocchia z L’Oréal, který průzkum zadal, k tomu říká: „Realita je jasná – hospodářská situace není nejlepší a mladí jsou proto méně optimističtí, více konkrétní, více je zajímají finanční a ekonomické aspekty vlastní budoucnosti. Méně se sní a lítá v oblacích než dříve. Což mrzí, ale může to být i znakem větší vyspělosti studentů. Naštěstí se studenti neuzavírají do sebe, ale jsou aktivnější.“
V této nové atmosféře není stáž pouze nutná povinnost, ale je to obvyklý způsob, jak se vypořádat s nástrahami trhu práce a také s nedostatky univerzitního vzdělávání, které je stále vnímáno jako příliš teoretické. Průzkum ukázal, že 8 z 10 studentů v Itálii už za sebou stáž má anebo se na ní chystá v nejbližší době. Valná většina volí stáž kvůli osobnímu rozvoji, pouze 30 % ji volí kvůli tomu, že je to povinná součást studia. Více než 83 % studentů je se svou stáží spokojeno, zejména kvůli rozvoji soft skills. Více než polovině studentů pak stáž otevřela možnost práce v dané firmě. Třetina studentů pak má zájem o zahraniční pobyt – kvůli zvýšení svých šancí na pracovním trhu, ale také kvůli osobnímu obohacení.
Filippo, 21 let: „Mířím do zahraničí a za dvěma diplomy.“
Filippo mohl chodit na univerzitu hned za rohem, doma v Padově. Rozhodl se ale studovat sociologii v Trentu. Hlavním důvodem byly možnosti výjezdu do zahraničí – univerzita má dohody s institucemi ve Francii, Německu, Nizozemsku. Po absolvování výjezdu mohou studenti obdržet dvojitý diplom. V magisterském studiu jsou všechny předměty v angličtině a studenti mají další možnosti pobytu v zahraničí. „Můj cíl? Pracovat na univerzitě anebo v nějaké evropské instituci. S obyčejným diplomem ze sociologie bych neměl šanci.“
Andrea, 20 let: „Sním o financích a dobrém platu.“
Andrea je ve třetím ročníku studia ekonomie a sociálních služeb – a ve své budoucnosti má jasno: „Chci pracovat ve finanční sféře. Důležitý je plat, ale také možnosti kariérního uplatnění. Vybral jsem si tenhle obor, protože mě ekonomie vždycky bavila, ale také proto, že mám příbuzné v oboru, kteří mají dobré pracovní možnosti. Studium je poměrně náročné – tlačí nás do lepších výkonů. Je proto přece docela přirozené, že za těžké studium očekáváte v budoucnu dobrou práci." A kde se vidí za 10 let? „V asset management nějaké firmy, kde budu vymýšlet nové investiční produkty. A samozřejmě budu mít dobrý plat.“
Arianna, 23 let: „První pomoc, ale jako primářka.“
Arianna studuje medicínu a v budoucnu by se ráda našla v roli primářky ve státní nemocnici. Ví, že kdo projde školou, ocitne se v sektoru s velkou mírou zaměstnanosti. „Hodně mediků cílí na soukromou sféru, soukromé ordinace, kde si více vydělají. Já bych ale chtěla pracovat ve státní nemocnici, na pohotovosti.“ Arianně se líbí pomyšlení na to, že by řídila oddělení a mohla tím pádem rozhodovat o tom, jaké budou poskytované služby a jaká bude jejich kvalita. „Fascinuje mě pomyšlení na to, že bych měla možnost vytvořit celý systém, včetně administrativy, který by fungoval. Mít tu rozhodující roli.“
Autoři: Giuliana Ferraino, Valentina Santarpia
Překlad: Lenka Pavelková
Zdroj: http://www.corriere.it/cronache/cards/generazione-...